Prawdy i mity: farmacja studia niestacjonarne

Prawdy i mity: farmacja studia niestacjonarne

Ten wpis dedykuję wszystkim, którzy myślą o farmacji, ale nie są orzełkami ani z biologi ani z chemii, ale mają plan B czyli rozważają pójście na studia niestacjonarne. To nie są typowe studia za które "płacisz i masz dyplom" więc przeczytaj uważnie ten wpis, bo plan B może nie wypalić! Podpowiem tylko, że prawie każdy kierunek związany z medycyną, który jest płatny rządzi się podobnymi prawami!    

www.pinterest.com

Prawda i mit jednocześnie: # na farmacji są studia

stacjonarne i niestacjonarne kiedyś nazywane dziennymi i wieczorowymi lub po

prostu płatnymi i niepłatnymi 

  

Studia stacjonarne (dawniej: dzienne) – forma studiów wyższych,

w której co najmniej połowa programu kształcenia realizowana jest w

postaci zajęć dydaktycznych wymagających bezpośredniego udziału

nauczycieli akademickich i studentów W przeciwieństwie do innych form studiowania, na uczelniach publicznych są one bezpłatne. Studia niestacjonarne (dawn. zaoczne) – forma studiów wyższych, inna niż studia stacjonarne

Zajęcia odbywają się w tym przypadku zazwyczaj w systemie zjazdów trwających od piątkowego popołudnia do niedzieli. Na niektórych uczelniach najlepszym studentom, którzy zaliczyli pierwszy semestr, proponuje się przejście na studia stacjonarne.

Studia stacjonarne i niestacjonarne są tak naprawdę tylko

z nazwy, bo i tak na zajęcia chodzą wszyscy razem. Na moim roku był podział na dziennych

i wieczorowych (studenci, którzy byli na studiach płatnych byli w oddzielnej grupie/grupach),

rok który przyszedł po nas został wymieszany i ta zasada chyba obowiązuje do

dziś. Oddzielenie jednych od drugich spowodowało, że dzienni patrzyli na

wieczorowych jak na głąbów, którzy są na farmacji dzięki bogatym rodzicom, a

wieczorowi na dziennych jak na sztywniaków włażących w dupę asystentom. Obie

grupy po części miały rację

Prawda: # żeby dostać się na studia płatne nie wystarczy sama kasa

Ci co po egzaminach wstępnych (za moich czasów były egzaminy

testowe) znaleźli się pod kreską mogli złożyć podanie na studia płatne, ale o

przyjęciu decydowała kolejność na liście. Dodam, że miejsc na studiach płatnych w zależności od uczelni jest ok 20 - 40. Teraz jest podobnie tylko, że o kolejności na liście decydują wyniki nowej matury, dlatego jak czytam: "Zdaje na maturze tylko podstawową biologię. Wiem, że studia farmaceutyczne to głównie chemia, a tą miałam tylko w I klasie LO.Czy w takim razie dostanę się na niestacjonarne studia w mieście..." to współczuję bolesnego zderzenia z rzeczywistością.

Prawda: # Studia niestacjonarne kosztują fortunę 

Akurat to nie wymaga zbytniego komentarza, bo wystarczy spojrzeć

na przykładowe ceny za jeden semestr pierwszej lepszej uczelni znalezionej w internecie.

Może być to wpłata jednorazowa za cały rok lub podzielona na 2 części (nie ma możliwości wpłat co miesić!) o ile uczelnia

zechce się zgodzić na rozłożenie opłaty na 2 raty. Na mojej uczelni raczej było wskazane zapłacenie za cały rok z góry, ale może teraz czasy się zmieniły. Bardzo chętnie też naliczali karne odsetki nawet za 1 dzień spóźnienia, a że kwoty za tego typu studia sięgały kilkunastu tysięcy, to karne odsetki nie był takimi 'drobniakami'

Jakby na to nie patrzeć to 16 000 zł za rok farmacji robi

wrażenie, gorzej ma tylko kierunek medyczny i stomatologia (patrz tabelka). Moja rada dla przyszłych studentów farmacji: jeśli nie masz bogatych rodziców lub jeśli nie odziedziczyłeś sporego spadku to lepiej się przyłóż do matury!

Gdański Uniwersytet Medyczny – rok akademicki 2015/2016

Mit # opłata za studia jest wartością stałą

Opłata za dany rok nie jest stała przez cały czas trwania studiów! Czyli jeśli na pierwszym roku ktoś płaci 16 000 zł, to w przyszłym roku może być tak, że będzie musiał zapłacić nawet o 1000 zł - 2000 zł więcej. Wszystko zależy od decyzji władz uczelni i wewnętrznego regulaminu! Rzadziej zdarza się, że opłaty maleją. Oczywiście można próbować poprawić maturę i tym sposobem przenieść się stacjonarne, ale takie osoby można policzyć na palcach jednej ręki! Więc jak już zaczynasz płacić to lepiej pogódź się z myślą, że tak będzie do końca!Jak coś mi się jeszcze przypomni to dopiszę chyba, że ktoś ma jakieś pytania? :)

www.haluksy.biz www.wiekannmanschnellabnehmen.eu www.celulit.com.pl